Estetinis protezavimas
Protezavimas yra galutinis dantų gydymo etapas, atliktas po chirurginio, periodontologinio, terapinio ar ortodontinio gydymo, užtikrinant atlikto gydymo rezultatų stabilumą ir ilgaamžiškumą. Tai viena iš sudėtingiausių odontologijos sričių, reikalaujanti išsamaus pasirengimo gydymui: kitų specialistų darbo planavimo, kruopštaus dantų parinkimo protezavimui ir, svarbiausia, toliaregiškos prognozės – kiek ilgai laikys?
Protezų tipai
Protezai kiekvienam pacientui parenkami atskirai, priklausomai nuo burnos būklės, norų ir galimybių. Remiantis tuo, ar protezai išimami iš burnos, ar ne, skiriamos dvi pagrindinės protezų grupės:
- Stacionarūs protezai (laminatės, įdėklai, antgaliai, vainikėliai, tiltų protezai);
- Išimami protezai.
Išimami protezai turi būti nuolat ištraukti iš burnos, kad nuo jų būtų galima nuvalyti maisto likučius. Neretai žmonėms prie jų sunku priprasti dėl dydžio, stingumo burnoje, svetimkūnio jausmo, padidėjusios seilių sekrecijos, galimo pykinimo ir sutrikdyto garsų ištarimo. Su nuimamais protezais sunku kramtyti maistą, nes jie spaudžia dantenas. Šie dantų protezai yra nepatogūs, tačiau jie pagaminami greičiau ir yra pigesni.
Fiksuojamieji protezai yra uždedami ant dantenų panaudojant specialų medicininį cementą. Pacientai nejaučia diskomforto ir nepatogumų, skirtingai nuo išimamų protezų, nes jų nereikia išimti. Jų gamyba trunka ilgiau ir yra sudėtingesnė, todėl jie brangesni.
Medžiaga, kuri bus naudojama šių protezų gamybai, priklauso nuo protezo tipo, norimo estetinio rezultato ir finansinių galimybių.
Laikinosios karūnėlės (naudojamos tol, kol gaminamos nuolatinės) yra pagamintos iš medicininio plastiko. Taip pat laikinai gali būti panaudojami ir išimami protezai.
Privalumai:
- Estetinis vaizdas;
- Lengva pataisyti;
- Tai – ekonomiškas variantas.
Trūkumai:
- Tvirtumo stoka (gali nulūžti ar nusidėvėti kur kas greičiau nei nuosavi dantys);
- Keičiasi (kinta spalva, kaupiasi akmenys, blogas burnos kvapas);
- Dirginimas (gali sukelti dantenų uždegimą ar netgi alergiją).
Individualūs vainikėliai ir tiltų protezai gali būti pagaminti iš gryno metalo. Tam tikslui gali būti naudojami tauriųjų metalų (aukso, platinos, paladžio) ar netauriųjų metalų (chromo ir kobalto, chromo ir nikelio, titano) lydiniai. Tačiau tokie protezai jau gaminami retai, nes neatrodo estetiškai.
Tačiau turi ir privalumų:
- Dantis nušlifuojamas tik nežymiai;
- Laikosi tvirčiau ir ilgiau;
- Ekonomiškesni nei porcelianiniai.
Dantų laminatės yra ploni ir specialiai jums pagaminti dantų dangų korpusai, skirti padengti priekinį danties paviršių, kad šypsena taptų estetiškai patrauklesnė. Laminatėmis keičiama dantų forma, spalva, dydis, ilgis. Dantų laminatės yra gaminamos iš porceliano arba kompozitinių medžiagų. Porcelianinės kur kas atsparesnės dėmėms nei kompozitinės, taip pat geriau imituoja natūralių dantų gebėjimą atspindėti šviesą. Iš kokios medžiagos dantų laminatės tinkamos jums, sužinosite pasitarę su savo odontologu.
Kokias problemas išsprendžia laminatės?
- Jei pakitusi danties spalva (pavyzdžiui, dėl šaknų kanalų gydymo; kai vartojami vaistai, kurie keičia dantų spalvą; kai spalvą pakeičia plomba);
- Jei dantis gerokai nusidėvėjęs;
- Dantis nuskilęs ar įskilęs;
- Dantys nevienodi, nelygūs ar netaisyklingos formos;
- Tarp dantų yra tarpai.
Kokie dantų laminačių privalumai?
- Suteikia natūralų danties vaizdą;
- Danties audinys puikiai toleruoja medžiagą, iš kurios pagamintos laminatės;
- Porcelianinės laminatės yra atsparios dėmėms;
- Porcelianinių laminačių spalvą galima rinktis šviesesnę, kad dantys atrodytų baltesni;
- Klijuojant laminates nereikalinga tokia ilga procedūra, kaip maunant karūnėles, o estetinis rezultatas – itin geras.
Kokie dantų laminačių trūkumai?
- Procedūra yra negrįžtama;
- Laminatės gana brangios;
- Laminatės nebus pataisomos, jei nulūžtų ar įskiltų;
- Kadangi pašalinama dalis emalio, dantis gali tapti jautresnis karštam ir šaltam maistui bei gėrimui;
- Laminatės gali iki galo tiksliai netikti prie dantų spalvos, be to, laminatės spalva jau negali būti keičiama, tad jei planuojate dantis balintis, tai turite padaryti dar prieš šią procedūrą;
- Nors mažai tikėtina, tačiau kartais laminatės gali nukristi. Siekiant kiek galima labiau sumažinti tokią galimybę, jokiu būdu nekramtykite nagų, pieštukų galiukų, ledukų kubelių ir kitų kietų dalykų. Laminatės gali nukristi ir dėl kitokio spaudimo į dantis;
- Dantys su laminatėmis taip pat toliau gali gesti – kad dantis būtų uždengtas iš visų pusių, teks rinktis karūnėlę;
- Laminatės nėra tinkamiausias pasirinkimas žmonėms, kurių dantenos nesveikuoja, yra silpni dantys, arba tiems, kurie neturi užtektinai emalio ant danties paviršiaus;
- Asmenys, kurie griežia dantimis, taip pat nėra tinkamiausi kandidatai porcelianinėms dantų laminatėms klijuoti, nes tai paskatins laminačių pažeidimus, įtrūkimus.
Nepamirškite burnos higienos!
- Tinkama kryptimi valykitės dantis.
- Naudokite dantų siūlą.
- Venkite tabako.
- Iki minimumo sumažinkite gaiviųjų gėrimų, kavos ir alkoholio vartojimą.
- Vartokite daugiau vitaminų, ypač kalcio.
- Reguliariai lankykitės pas odontologą.
- Nepamirškite naudoti burnos skalavimo priemonių.
- Nenumokite ranka į dantų ar dantenų skausmą, patinimus, uždegimus.
- Valykite liežuvį!