Dantų kanalų gydymas
Dantų šaknų kanalų gydymas (endodontologija) yra tokia procedūra, kai gydoma pati danties šerdis – šaknies kanalų sistema. Infekciją sukelia burnos bakterijos, pažeidusios dantį.
Tai gali nutikti:
- Jei dantį pažeidęs ėduonis;
- Iškritus plombai;
- Dantis fiziškai pažeistas dėl traumos.
Kada reikalingas kanalų gydymas
Šaknų kanalų gydymas reikalingas tik tuomet, kai odontologas rentgenogramoje pamato bakterijų pažeistą minkštojo danties audinio dalį.
Infekcijos simptomai:
- Skausmas valgant (geriant) karštą aš šaltą maistą (gėrimą);
- Skausmas kandant ir / ar kramtant;
- Klibantis dantis.
Kai infekcija progresuoja, šie simptomai dažniausiai išnyksta. Taip nutinka dėl to, kad bakterijos visiškai sunaikina minkštąjį danties audinį. Tuomet jums gali atrodyti, kad jūsų dantis savaime pagijo. Deja, taip nebūna. Iš tiesų infekcija plinta vis giliau per šaknies kanalų sistemą.
Atsiranda tokie simptomai:
- Grįžta skausmas kandant ir / ar kramtant;
- Šalia skaudamo danties patinsta dantenos;
- Iš išorės patinsta palei žandikaulį;
- Dantis tampa tamsesnis.
Jei pajautėte panašių simptomų, kuo skubiau kreipkitės į odontologą, nes savaime uždegimas nepraeis – tik dar labiau blogės savijauta ir danties būklė. Šiuo atveju net antibiotikai, įprastai skirti gydyti bakterines infekcijas, nėra veiksmingi gydant dantų šaknų kanalų infekcijas.
Prieš procedūrą
Gydytojas odontologas gali padaryti ne vieną rentgenogramą, kad susidarytų kuo aiškesnį šaknų kanalų vaizdą ir įvertintų jau esančios problemos mastą. Procedūros metu jums bus pritaikyta vietinė nejautra. Tik tuo atveju, kai dantis ir taip yra miręs, o jūs nejaučiate skausmo, nuskausminamųjų neprireiks. Kartais įprastais būdais nuskausminti gali nepavykti, tad gydytojas gali pasirinkti kitas alternatyvas.
Dantų kanalų gydymo procedūra
Odontologas pro danties karūnėlę pasieks minkštuosius danties audinius ir pašalins uždegimo apimtą zoną. Jei giliau aptiks pūlinį, pašalins ir jį.
Kai minkštieji audiniai bus pašalinti, odontologas išvalys ir šiek tiek praplės kanalą, kad vėliau galėtų užplombuoti (paprastai šaknies kanalas yra labai siauras, todėl būna sudėtinga jį užpildyti formuojamąja medžiaga). Būtent ši gydymo dalis gali užtrukti net iki kelių valandų, tad didelė tikimybė, kad pas odontologą teks ateiti per kelis kartus.
Priekiniai dantys paprastai turi tik vieną šaknį, turinčią vieną šaknies kanalą. O štai krūminiai dantys turi dvi ar tris šaknis, kurių kiekviena turi vieną ar du šaknies kanalus. Kuo daugiau šaknų turi dantis, tuo ilgiau užtruks gydymas.
Jei gydymas truks per kelis kartus, jūsų odontologas uždės specialių vaistų, kurie panaikins bakterijas, ir bus panaudota laikinoji plomba. Jei jums bus pakilusi temperatūra ar turėsite kitų infekcijos požymių, odontologas skirs antibiotikų, kad būtų užkirstas kelias tolimesnėms infekcijoms.
Per kitą apsilankymą gydytojas vietoje laikinos plombos uždės ilgalaikę, kruopščiai užsandarindamas, kad nekiltų pasikartojančios infekcijos pavojus.
Po tokio gydymo odontologas gali pasiūlyti jums danties karūnėlę, nes tokie pažeisti dantys yra trapesni, gali greičiau nulūžti.
Kai kuriais atvejais šaknies kanalas gali imti tamsėti, ypač jei ištrauktas nervas ir dantis laikomas negyvu. Yra keli būdai, kuriais jūsų odontologas gali sugrąžinti buvusią spalvą, pavyzdžiui, specialiomis cheminėmis medžiagomis.
Jei pasirinksite karūnėlę
Idant išvengtumėte danties skilimo, odontologas jums gali pasiūlyti danties karūnėlę, kurios yra metalinės arba porcelianinės, keraminės ar iš stiklo masės.
Jūsų dantis bus apšlifuotas ir sumažintas, o karūnėlė tobulai išformuota ir specialiais klijais priklijuota ant danties paviršiaus. Šonai, jei prireiks, taip pat bus užpildyti formuojamąja medžiaga.
Po dantų kanalų gydymo
Šaknies kanalų gydymas dažniausiai yra sėkmingas – išsaugomas dantis ir pašalinama infekcija. Pagal atliktus tyrimus, 90 procentų taip gydytų dantų „išgyvena“ dar 8–10 metų. Šią trukmę padės prailginti tinkama burnos higiena.
Prie danties „išgyvenamumo“ faktoriaus prisideda:
- Kiek liko natūralaus danties;
- Kaip gerai prižiūrite savo dantis;
- Kaip stipriai kandate ir kramtote.
Jei infekcija sugrįžta, dantis pergydomas. Jei pergydyti nepavyksta, atliekama apikosektomija – pašalinama nedidelė šaknies dalis.
Nepamirškite!
- Tinkama kryptimi valykitės dantis.
- Naudokite dantų siūlą.
- Venkite tabako.
- Iki minimumo sumažinkite gaiviųjų gėrimų, kavos ir alkoholio vartojimą.
- Vartokite daugiau vitaminų, ypač kalcio.
- Reguliariai lankykitės pas odontologą.
- Nepamirškite naudoti burnos skalavimo priemonių.
- Nenumokite ranka į dantų ar dantenų skausmą, patinimus, uždegimus.
- Valykite liežuvį!